Krótka historia chleba

Krótka historia chleba

Na świecie chleb wypiekany i jedzony jest już od tysięcy lat. Najstarsze chleb został odnaleziony przez duńskich archeologów w Jordanii. Znalezisko w postaci podpłomyka datuje się, że pochodzi sprzed 14 400 lat. Wygląd chleba na przestrzeni lat ulegał zmianie, podobnie jak i techniki jego wytwarzania. Prawdopodobnie pierwszym chlebem było płaskie i twarde pieczywo wypiekane na rozgrzanych kamieniach, na które mąkę pozyskiwano z nasion dzikich traw. Ciasto na chleb czasem przysypywano podczas pieczenia gorącym popiołem. Szybko nauczono się zwiększać pulchność bochnów, ich porowatość oraz polepszać smak chleba poprzez poddawanie ciasta samorzutnej fermentacji.

Egipcjanie 2600 lat p.n.e. przygotowywali już takie placki chlebowe na zakwasie, jednak nadal miały kształt płaskich placków. Faktem jest, iż ów zakwas jest wytwarzany do dziś w formie niezmienionej od ponad 4000 lat. Krążą różne legendy na temat powstania zakwasu. Jedna z nich mówi o niewolnicy, która pozostawiła przez nieuwagę papkę zbożową na słońcu. Pod wpływem ciepła papka zaczęła fermentować. Niewolnica, bojąc się kary za zmarnowane zboża, upiekła placki z „zepsutego” ciasta. Chleb pięknie wyrósł i był pulchny. W średniowieczu placki wyparł już chleb zakwaszony, sporządzany z pszenicy i żyta.

Następny etap wypieku łączył się ze swoistą rewolucją - do chleba zaczęto dodawać drożdży. W piekarniach kupowano już pieczywo delikatne, białe, lekkie. Jedynie na wsi, gdzie do domów zaglądała bieda, wypiekano ciemne razowce. Na przełomie wieku XVII i XVIII po raz pierwszy skonstruowano maszynę do mieszania ciasta. Z kolei w 1912 r. Rohwedder opatentował maszynę do automatycznego krojenia chleba. Dziś chleb stanowi jeden z podstawowych składników codziennej diety człowieka.

Upadek dobrego wypieku chleba ma swoje korzenie w XVIII wieku. Wprowadzenie metalowych pieców chlebowych sprawiło, że chleb stał się bardziej miękki i puszysty. W XIX wieku przestano stosować zakwas chlebowy co doprowadziło do ​​wprowadzenia do pieczywa sody oczyszczonej, która sprawiła, że ​​chleb stał się puszysty. W latach 70. XIX w. Wprowadzono przemysłowe techniki mielenia zboża . Mąka stawała się bielsza i bielsza, a idący na łatwiznę zaczęli dodawać cukier, aby drożdże reagowały jeszcze szybciej chleb stawał się jeszcze bardziej puszysty. Chleb stawał się słodszy i bardziej puszysty, aż w końcu w latach 20-tych ubiegłego wieku dotarliśmy do szczytu produkcji „idealnego” chleba. Obecnie coraz częściej powraca się do tradycyjnych metod wyrobu ciasta oraz wypieku chleba.

W naszej Cukierni z Tradycją czerpiemy z historii to co najlepsze, dlatego od zawsze nasze wypieki produkowane są metodą tradycyjną na naturalnym zakwasie, dzięki czemu posiadają one bardzo wysoką jakość wykonania oraz niepowtarzalny, naturalny smak.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.